Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
96 postów 1234 komentarze

Świat według Kowalskiego

kowalskijan584 - zastanawiam się, dlaczego Polacy są tacy ciapowaci i co zwykły kowalski może z tym zrobić? Każda droga ku poprawie składa się z tysięcy małych kroków więc tutaj będę je gromadził

"Teoria 1612, 1945" czyli jak nas widzi Rosja

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nie jestem znawcą obecnej Rosji ale jednak pokuszę się o pewne uwagi na temat jak nas widzą tam, w Rosji.

Tzn. jak nas widzi te 10% Rosjan, które Polskę w ogóle dostrzega i nawet potrafi wskazać na mapie.

 A właściwiej mówiąc, jak nas widzi ten 1% procent, który służy w carskiej troll-armii na Sawuszkina 55 w Petersburgu oraz przy dworze samego prezydenta Putina w Moskwie.

 Rosja dołączyła do klubu uprawiającego "pedagogikę wstydu" oraz "pedagogikę permanentnej wdzięczności".


Mamy przed Rosją się kajać oraz być jej wdzięczni (przy czym, obie te czynności wykonywać bezterminowo i z uniżonością sługi).

A za co?

Ano najkrócej można to określić jako "Teoria 1612, 1945".

Mówiąc z grubsza, propaganda rosyjska zdaje się widzieć Polskę przez pryzmat dwóch dat:

1612 rok- źli Polacy napadli na Rosję (i rządzili nią przez prawie 2 lata)
1945 rok-niewdzięczni Polacy nie doceniają wyzwolenia ich od faszystów przez ZSRR.

Cały okres pomiędzy 1612 a 1945, czyli około 400 lat, w świadomości rosyjskiej nie istnieje (a jeśli już się pojawi jakaś wzmianka z tego okresu, to tylko pod warunkiem, że jest negatywna dla Polski).

Nie pamiętają rosyjscy włodarze o zrobieniu z Rzeczypospolitej protektoratu Rosji (od początku XVIII w.), rozbiorów (1772,1793,1795 r.), wojen w których Polacy próbowali uciec od "wspaniałej" Rosji (pod Napoleonem 1798-1812, 1830, 1863, 1919/20, 1939 r. ), rusyfikacji czy prób wyrwania się z od sowieckiej "przyjaźni" (Poznań  1956, Wybrzeże 1970, Łódź 1971, Ursus i Radom 1976, Solidarność 1980, Strajki 1989). Nie pamiętają także, że za "wyzwolenie od faszystów", ZSRR kazało sobie słono płacić przez następne 40 lat robiąc z Polski swoją kolonię (zupełnie jak teraz Unia Europejska).

Nie ma takiej świadomości najprawdopodobniej z dwóch powodów: bo to zburzyłoby dobre samopoczucie władz rosyjskich i zmusiło do  autorefleksji nad własnym krajem i jego historią i po drugie: nie dałoby się szantażować propagandowo Polaków.

Z takim podejściem nic dziwnego, że polityka PiS-u, chociaż głupia w szczegółach (histeryczne krzyczenie o przeogromnym zagrożeniu ze strony Rosji, hojne i bezwarunkowe wspieranie bandero-Ukrainy, rozwój wojska polskiego ale drogo, bezmyślnie i chaotycznie), to jednak w ogólności ma jakiś sens. Należy się zabezpieczać przed krajem, który widzi Polskę jako kraj małych niewdzięczników których trzeba karać.

A wystarczyłoby, żeby Rosja się sama dobrze rządziła a Polska w te pędy gnałaby do unii z Rosją bez żalu żegnając Unię Europejską.

Tylko, że "Wielikaja Rassija" nigdy na tak prosty pomysł nie wpadnie.
 

KOMENTARZE

 • @Autor
  Sam pan to wydumał , bo nie ma żadnych materiałów do których Autor powinien się odwoływać . " A wystarczyłoby, żeby Rosja się sama dobrze rządziła a Polska w te pędy gnałaby do unii z Rosją bez żalu żegnając Unię Europejską." To dopiero jest kuriozalne , a po co Rosji państwa upadłe . :))) Pozdrawiam.
 • @Autor
  Po części racja.
  Tyle, że polska narracja powinna obejmować okres do chwili obecnej.
  Bo można powiedzieć, że od 1612 nie istnieje Polska Racja Stanu. I to się utrzymuje do chwili obecnej. Zaś epizod 1945 jest porównywalny z podanymi wcześniej, ale i później (choćby 1989).

  Może czas byłoby stanąć w prawdzie idei cywilizacyjnej? Bez tego wszystkie wydarzenia nie bardzo się wzajemnie kleją.
 • @Repsol 16:25:03
  1612 r.
  W Rosji jest Dzień Jedności Narodowej, ros. День народного единства – rosyjskie święto państwowe (wikipedia) - na pamiątkę odbicia Kremla z rąk Polaków, nawet film o tym nakręcili. W Polsce nie ma analogicznego święta na wypędzenie Rosjan chociaż częściej zdobywali Warszawę niż my Moskwę.

  1945 r.
  Przecież nawet na neonie24.pl jest tego pełno, np. ostatnio:

  http://jeznach.neon24.pl/post/139949,ku-niebezpiecznej-krawedzi
  CO PISZĄ INNI: Dr Piotr Stiegnij, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Federacji Rosyjskiej, udzielił wywiadu agencji informacyjnej Sputnik na temat stosunków polsko-rosyjskich.

  "Waszczykowski w swoim wywiadzie po raz kolejny potwierdził, że dla politycznych korzyści w Warszawie gotowi są zapomnieć o zdrowym rozsądku i elementarnej przyzwoitości (...) polują na pomniki wdzięczności Armii Czerwonej (...)dochodzi do przepisywania historii obrażającego Rosję i jej naród"

  Co do trzeciej części to ja jakiejś wielkiej rusofobii wśród zwykłych Polakówi, nie widzę. Za to widzę nieufność , podejrzliwość czy niechęć do obecnej władzy rosyjskiej (całkiem uzasadnioną moim zdaniem).

  A na co Rosji państwa upadłe? Bo dzisiaj upadłe a jutro odrodzone i silne.
  Jak inaczej wytłumaczyć udział Rosji w państwie upadłym typu Syria?
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:25:16
  "Tyle, że polska narracja powinna obejmować okres do chwili obecnej"

  Wydaje mi się, że obejmuje, tylko Rosjanie nie bardzo to lubią.

  Natomiast narracja rosyjska zatrzymuje się na 1945 r. gdy "wyzwolili" nas od Niemców a potem wznawia się gdzieś tak po wstąpieniu Polski do UE.

  A dlaczego od 1612 nie istnieje Polska Racja Stanu?
 • @kowalskijan584 18:28:28
  " Jak inaczej wytłumaczyć udział Rosji w państwie upadłym typu Syria? " Szkoda dyskutować .Ma Rosja bazę w Tartusie ?. Wszystko jasne , komuś przeszkadza Syria , Iran i Rosja . No i szczują nas na Rosję przecież jako mięso armatnie dobrze się sprawdzamy . Przez analogię proszę sobie odpowiedzieć po co komu udział w państwie upadłym typu Kosowo ?.
 • @kowalskijan584 18:28:28
  //W Rosji jest Dzień Jedności Narodowej, ros. День народного единства – rosyjskie święto państwowe (wikipedia) - na pamiątkę odbicia Kremla z rąk Polaków//

  Polacy w "święcie narodowej jedności" graja rolę epizodyczną żeby nie powiedzieć -przypadkową. Bo też nie o nich idzie.A o co idzie?
  Przede wszystkim o pokazanie narodowej jedności "ponad podziałami"
  Pochodzącego z plebsu Kuźmę Minina,twórcę chłopsko-mieszczańskiej partyzantki https://pl.wikipedia.org/wiki/Ku%C5%BAma_Minin
  i księcia Dymitra Pożarskiego który do pospolitego ruszenia zmobilizował pozostałą szlachte i arystokracje https://pl.wikipedia.org/wiki/Dymitr_Po%C5%BCarski
  A wszystko to w nabożnej atmosferze kultu Kazańskiej Ikony Matki Bożej która już wcześniej otoczona nimbem "cudowności",
  jak raz przybyła do Moskwy w 1612 r https://pl.wikipedia.org/wiki/Kaza%C5%84ska_Ikona_Matki_Bo%C5%BCej
  Lud ruski symbolizowany przez Minia i Pożarskiego, wspomagany przez cudowne moce prawosławia pokona każdego wroga-takie jest przesłanie święta.

  //Nie jestem znawcą obecnej Rosji//

  Jak widze że ani "obecnej" ani "minionej" a to niestety przeszkadza w rozumieniu istotnych kwestii.
 • @Repsol 18:48:04
  Z tą Syrią to był taki ironiczny przykład, bez wgłębiania się w detale i inną politykę globalną, że Rosji są przydatne nawet "państwa upadłe" (za jakie pewnie uważasz i Polskę?) a w szerszym kontekście: nawet taka Polska mogłaby być dla niej atrakcyjna. Tylko, że Rosja musiałaby czymś tą Polskę znęcić do siebie. Ale to przerasta możliwości umysłowe Kremla.

  PiS szczuje nas na Rosję to racja. Lecz jakby to wytłumaczyć?
  Na ten przykład ja jestem za usuwaniem symboli sowieckich do muzeum, ale absolutnie, w żadnym przypadku nie pójdę na wojnę z Rosją gdyby ogłosił ją p.Macierewicz czy inne NATO-wszczyki.
 • @ikulalibal 19:27:47
  To na świętowanie mogli sobie wybrać 1571 (2?)r. gdy wygnali Tatarów z Moskwy albo 1812 r. gdy wygnali Napoleona z Moskwy. Wybrali 1612 r. gdy wygnali Polaków. Przypadek? Widocznie 1612 r. musi ich boleć najbardziej.
 • 1*
  Autor wykazał, że zna historyczne daty poczynając od 1612r., a kończąc na 1989r. Natomiast historyczna wiedza Autora o wydarzeniach związanych z tymi datami jest zerowa lub fałszywa.
 • @kowalskijan584 19:57:02
  //Przypadek? Widocznie 1612 r. musi ich boleć najbardziej.//

  Znowu kłania się nieznajomość faktów .No i ta gorsząca próba zastąpienia ich (faktów) własnymi mniemaniami.
  Nie, nie przypadek .Tamta sytuacja wyróżniała się od wszystkich pozostałych, była wyjątkowa dlatego ją właśnie wybrano.Na ten czas w Rosji nie było Cara a w prawosławnej doktrynie państwowo-politycznej sytuacja taka jest najgorsza z możliwych.Kiedy jest Car to choćby wróg podszedł nie wiem jak blisko i nie wiem co zajął to jeszcze nie jest najgorzej.Najgorzej jest gdy (z różnych powodów) nie ma Cara,wtedy można powiedzieć państwo i naród sięgnęli dna.W takiej sytuacji już tylko ingerencja samego Boga może pomóc.I jak wiemy ingerencja (poprzez św Ikone) miała miejsce.

  PS
  może poczytaj coś,zapoznaj z klimatami,bo na własnych domniemaniach daleko nie pociągniesz w swych dywagacjach.Fałszywe przesłanki prowadzą wyłącznie do fałszywych wniosków.
 • @ikulalibal 20:19:47
  Dzięki za wyjaśnienia. Masz rację w sensie teorii (chyba, bo jeszcze to sprawdzę czy mnie nie bujasz :).

  Natomiast pisałem o tym jak widzi nas PROPAGANDA obecnych rosyjskich władz czyli taka wersja uproszczona, dla prostego ludu.

  I wychodzi, że dla nich
  "Polacy=najeźdźcy z 1612 r." oraz
  "Polacy=niewdzięcznicy za 1945 r.".

  Taki przekaz płynie od mediów rosyjskich do swoich podwładnych.
 • @Rzeczpospolita 20:07:20
  fajnie, a może tak choć ze dwa wskazania co jest nie tak? gdzie błąd? Można stawiać 1* ale komentarze wypada jakoś uzasadniać.
 • @kowalskijan584 21:08:25
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_smuta
 • @kowalskijan584 19:54:57
  Ironia na poziomie Antoniego .Szkoda dyskutować .Przykro mi .
 • @Repsol 21:37:45
  Rada ta sama co do Rzeczpospolitej: jak już dajesz komentarz to podawaj też jakieś uzasadnienie. A jak nie chcesz podawać uzasadnienia to "minusuj" ale powstrzymaj się od komentarzy po których widać, że nic z tekstu nie zrozumiałeś.
 • @fretka 21:27:35
  sorry, nie czytam w myślach, i do jakich wniosków mam niby dojść przez ten link? Rada ta sama co do @Rzeczpospolitej i do @Repsol - jak dajesz komentarz to dawaj uzasadnienie.
 • @kowalskijan584 22:44:44
  Sorry, właściwie to nie do Pana tylko obok.
 • @kowalskijan584 22:44:44
  Panie Kowalski zalecam S24 tam będzie Pan kochany .Pozdrawiam smutno .
 • @kowalskijan584 18:28:28
  Pisze Pan: "... ja jakiejś wielkiej rusofobii wśród zwykłych Polakówi, nie widzę". -

  --- To trzeba być niewidomym i niesłyszącym. To co wyprawiali blogerzy po kijowskim Majdanie, przekroczyło wszelkie wyobrażenia. W NEON-ie znalazło się wtedy paru rozsądnych ludzi, ale na przykład w S24 było jednogłośne bicie w Rosję i W. Putina jak w bęben. To było i jest żałosne. Od tamtego czasu już nigdy moje notki nie były tam eksponowane na SG.
  Statystycznie jesteśmy bardziej antyrosyjscy niż Ukraińcy, bo tam głośno wrzeszczą naziole, ale nie są większością. Czytam portale niemieckie i Niemcy uznają nas za skończonych rusofobów - to jest fakt. Przy czym Polacy nie zdają sobie sprawy, co stało się w 1989 - 90 roku. Wyprosiliśmy wojska radzieckie, a to one (i tylko one, późniejsze rosyjskie) mogły być gwarantem granicy na Odrze i Nysie.
 • @Repsol 18:48:04
  Witam Cię :)

  Zadzwonię około godziny 12:00.

  Pozdrawiam.
 • @zygmuntbialas 02:06:21
  Ok.Amigo.
 • @ Repsol 31.08.2017 23:09:13 I @zygmuntbialas 02:05:33
  @Repsol
  Nie wiem co to jest S24, chodzi o jakiś portal?

  @zygmuntbialas
  Przepraszam, ale co mnie obchodzi co Niemcy o nas myślą? Znowu ten kompleks wobec Zachodu "słuchajmy uważnie, co byle idiota z Zachodu o nas myśli". Czy ich obchodzi co Polacy o nich myślą?
  Rusofobia a uzasadniona ostrożność wobec Rosji to dwie różne sprawy. Oczywiście w badaniach statystycznych czy w propagandzie PiS-u to jedno i to samo ale to dwie różne sprawy.
  Gwarantem granic Polski powinna być polska armia a nie sowiecka, czy amerykańska, czy jakaś inna.
 • @kowalskijan584 18:36:25
  Czy dokładnie od 1612 nie istnieje Polska racja Stanu?

  Trudno to określić. Ale należy połączyć dwie kwestie: doktrynę trydencką KRK i panowanie Zygmunta III Wazy.
  Ten wychowanek jezuitów podporządkował Polskę doktrynie trydenckiej. Nie był to proces natychmiastowy. Jeszcze było odbicie Smoleńska, Kłuszyn, czy zajęcie Kremla, ale już kilka lat później - wycofanie Lisowczyków i skierowanie ich na służbę Habsburgom (Biała Góra).
  Później było już tylko gorzej - choćby Wiedeń.
 • @kowalskijan584 07:48:20
  "Przepraszam, ale co mnie obchodzi co Niemcy o nas myślą?". -
  --- Może nie obchodzić. Mnie akurat martwi taka opinia. W portalu, link:
  http://quer-denken.tv/
  jest na 1. stronie wywiad prof. M. Vogta z W. Żyrinowskim. Można sobie wybrać wersję niemiecką lub rosyjską. Żyrinowski mówi rozsądnie o świecie (miałem to tłumaczyć na język polski), ale w ostatnich minutach mówi o ziemiach "unter polnischer Verwaltung" ("pod polską administracją" czyli o naszych Ziemiach Zachodnich). I nie zapowiada się dla Polski pomyślnie.

  Pisze Pan dalej: "Gwarantem granic Polski powinna być polska armia". -
  --- Otóż nie w dzisiejszych czasach. Zresztą z tą armią można by co najwyżej z Litwą wygrać (pod warunkiem przyzwolenia mocarstw).
 • @kowalskijan584 07:48:20
  "... co to jest S24, chodzi o jakiś portal?" -

  --- Portal salon24.pl
 • @zygmuntbialas 10:42:54
  "--- Może nie obchodzić. Mnie akurat martwi taka opinia"

  Dościślę nieco: nie obchodzi mnie, że Niemcy uważają nas za rusofobów.

  Natomiast jeśli polityk Żyrinowski napuszcza Niemców na nas to trochę inna sytuacja. Ale przewrotnie, wychodzi na to, że właśnie myśli stylem "1612,1945"= Polacy są nam Rosjanom niewdzięczni za wyzwolenie (raczej "wyzwolenie") w 1945 i wszystko co potem było, wiec napuścimy na nich Niemców. Nie zauważa tylko, że jest to strzał w stopę bo podobnego wyrażenia można użyć także w odniesieniu do Obwodu Kaliningradzkiego.

  Ogólnie głupie myślenie pana Ż., bo jeśli Niemcy się wzmocnią kosztem Europy (na początek Polski a potem innych krajów) to wcześniej czy później zapukają do bram Rosji. Tak jak zrobili w 1914 r. czy tak jak zrobili 1941 r.

  Co do opinii o wojsku polskim to się zgodzę. Co nie znaczy, że za jakiś czas armia nie stanie się silna.
 • @kowalskijan584 14:52:22
  Zeby dyskutowac o Polsce, trzeba znac historie Polski. A jak juz sie nauczymy tej historii o wlasnym kraju, mozemy dyskutowac inne panstwa.
  Zwlaszcza goraco polecam nadrobienie wiadomosci o tym co sie naprawde stalo w roku 1612.

  Bo to juz pan Gosiewski doswiadczyl samowoli Polakow pod swoim dowodztwem.
  Cytuje za Pawlem Jasienica" Rzeczpospolita obojga narodow"":

  "Zanim jeszcze odjechal Zolkiewski, rozlozeni wokol stolicy polscy zolnierze... tak sobie poczynali , ze co sie komu podobao i u najwiekszego bojarzyna , zona albo corka, brali je gwaltem..."

  Gosiewski musial karac swoich zolnierzy, ktorzy "strzelali do ikony Matki Boskiej na Nikolskiej Bramie Kremla, bili popa po twarzy itd.

  A podczas pertraktacji pokojowych , skarzyl sie do Polakow Teodor Szeremietiew:

  "Rozwiezly zolnierz wasz nie znal miary w obelgach i zbytkach: zabrawszy wszystko, co tylko dom zawieral, zlota, srebra, , drogich zapasow mekami wymuszal. Niestety, patrzeli mezowie na gwalty lubych zon, matki na bezwstyd corek nieszczesnych. Swieza jeszcze rozpust i wyuzdan waszych zachowujemy pamiec. Jatrzyliscie serca nasze najobrazliwsza pogarda, nigdy rodak nasz nie byl przez was nazywany inaczej , jak psem Moskalem, zlodziejem, , zmiennikiem. Od swiatyn nawet boskich nie umieliscie rak waszych powsciagnac. W popiol obrocona stolica , skarby nasze , dlugo przez carow zbierane , rozszarpane sa przez was , panstwo cale ogniem i mieczem okropnie zniszczone. Nie dosyc, ze dlugo cierpielismy te wasze zniewagi i kleski"".

  Nieznjacym dziejow Polski pragne przypomniec, ze to polska zaloga czekala na Kremlu na swojego krola, ktory mial objac tron Moskiewski!!
  Nic dziwnego, ze w koncu udalo sie wyrzucic Polakow na zbity leb z Kremla.
  W oczekiwaniu na krola polskiego, polska zaloga potrafila tak zniszczyc Moskwe, ze Jan Karol Chodkiewicz "nie zdolal zapewnic dostatecznej aprowizacji Kremlowi , a kraj objelo wielkie powstanie narodowe. Oostatnia proba dostarczania zywnosci zawiodla, hetman nie zdolal sie przebic przez pogorzeliska Moskwy. Odciagnal ku granicy a oblezeni ... zjedli najpierw pergaminowe ksiegi cerkiewne, swiece, zwiedla trawe spod sniegu, rzemienie, sidla i pasy, zaczeli wreszcie zjadac padline, jencow, trupy z szubienic i samych siebie nawzajem.
  Poddali sie 7 listopada 1612 roku,
  (strony 308 i 310 wydanie PIW, 1982)

  Kazdego roku, 7-go listopada Rosjanie bardzo hucznie obchodza rocznice wypedzenia Polakow z Kremla.

  A w 1920 roku polskie wladze rozstrzelali 20 tysiecy rosyjskich jencow wojennych. Bardzo wielu tez zamorzyli glodem.

  Niemalym problemem jest fakt, ze ci wszyscy jency walczyli po polskiej stronie w wojnie z bolszewikami.

  A ja, tak sobie wyobrazam, ze znajomosc historii lagodzi obyczaje. Wiedzielibysmy wtedy komu zawdzieczamy Krolestwo Kongresowe i jak to sie stalo, ze polscy bardzo znani pisarze najlepsze swoje dziela pisali po polsku pod zaborem rosyjskim. Trylogia nigdy nie moglaby byc wydana na przyklad w zaborze pruskim. W austriackim chyba tez nie, bo Austriacy akurat buntowali Ukraincow przeciwko Polakom i przygotowywali Ukrow do utworzenia Ukrainy..
  Jest duzo materialow na ten temat.

  Nie trzeba byc Rosjanom za nic wdziecznym. Wystarczy, ze wiemy co sie stalo.
 • @Tiamat 18:53:15
  Do tej pory, mimo pewnych różnic w poglądach, uważałem Panią za Polkę i to miarę rozsądną.
  Natomiast tu dała Pani wyraz swej chorobliwej polonofobii to jeszcze uzupełnionej kłamstwem.
  Napisać, że władze polskie rozstrzelały 20 000 jeńców rosyjskich może tylko ktoś pozbawiony honoru. Taki fakt byłby udokumentowany.
  Owszem, bardzo dużo jeńców zmarło w obozach z racji rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, co ułatwione było bardzo niskimi racjami żywnościowymi.
  Tyle, że także wielu Polaków także wtedy głodowało; to nie były łatwe czasy.
  Pani rusofilia i sposób jej przekazania - napawa mnie obrzydzeniem.

  I z takim odczuciem będę odnosił się do Pani tekstów i komentarzy.
  Proszę nie odpisywać. Nie mam przyjemności w utrzymywaniu jakichkolwiek kontaktów z taką osobą.
 • @Tiamat 18:53:15
  Ten tekst uświadomił mi własne przeoczenie, że stylem myślenia "1612,1945" posługują się także ... rusofile w Polsce (takie odniosłem wrażenie po tym komentarzu)!

  Parę sprostowań.
  To, że Polacy nieźle zaleźli Rosjanom za skórę w okresie Smuty to jedno.
  To, że Rosjanie nieźle zaleźli Polakom za skórę o wiele wiele więcej razy to drugie.

  Z tego co pamiętam, Sienkiewicz pisał pod rosyjskim zaborem ale w "Potopie" raczej skrzętnie omijał wzmianki o agresji Rosji na Polskę (w 1654 r.). Taka autocenzura.

  "Wiedzielibysmy wtedy komu zawdzieczamy Krolestwo Kongresowe"
  to zdanie to jakieś kuriozum. Najpierw Rosjanie zniszczyli nam państwo a potem mamy być im wdzięczni że dali nam jakieś resztki na pocieszenie?

  "A w 1920 roku polskie wladze rozstrzelali 20 tysiecy rosyjskich jencow wojennych. Bardzo wielu tez zamorzyli glodem."
  Smiertelność wśród jeńców sowieckich wynikała z ogólnego głodu i chorób. W sieci jest trochę materiałów o tym, można poszukać.
 • @Krzysztof J. Wojtas 21:26:29
  Pisze Pan do Tiamat: "Pani rusofilia i sposób jej przekazania - napawa mnie obrzydzeniem". -

  --- Zastanawiam się, jak można pisać inaczej niż Pani Tiamat w sytuacji zwierzęcej rusofobii, która opanowała Polaków. I w sytuacji, gdy żródłem informacji są nieobiektywne, a często fałszywe, dane. Pisze autor powyższej notki:
  "Ano najkrócej można to określić jako "Teoria 1612, 1945".
  Mówiąc z grubsza, propaganda rosyjska zdaje się widzieć Polskę przez pryzmat dwóch dat:
  1612 rok- źli Polacy napadli na Rosję (i rządzili nią przez prawie 2 lata)
  1945 rok-niewdzięczni Polacy nie doceniają wyzwolenia ich od faszystów przez ZSRR".

  Proszę zwrócić uwagę na słowa Tiamat: "Zeby dyskutowac o Polsce, trzeba znac historie Polski".
 • @kowalskijan584 23:21:03
  Pisze Pan: "Najpierw Rosjanie zniszczyli nam państwo a potem mamy być im wdzięczni że dali nam jakieś resztki na pocieszenie?" -

  --- Trzeba nam pamiętać, że głównym architektem zaborów był król pruski. Ilość pretensji do Rosji o zabory obejmuje 90% zarzutów, a jakoś mało wspomina się o tym, że zaborcami byli też Prusacy i Austriacy.
 • @zygmuntbialas 23:38:49
  Każdy wie, że było trzech zaborców a wpis jest o Rosji więc ją tylko wspomniałem.

  "--- Trzeba nam pamiętać, że głównym architektem zaborów był król pruski"

  Trzeba też pamiętać, że na 60 lat przed I zaborem, bo już od sejmu niemego w 1717 r. Rosja mieszała się w wewnętrzne sprawy Polski. Potem zrobiła z niej protektorat i dopiero jak nie była w stanie utrzymać jej w całości dla siebie, to zgodziła się na propozycję króla Prus co do rozbioru.
 • @Krzysztof J. Wojtas 21:26:29
  //Natomiast tu dała Pani wyraz swej chorobliwej polonofobii to jeszcze uzupełnionej kłamstwem.//

  //Pani rusofilia i sposób jej przekazania - napawa mnie obrzydzeniem.//

  Zdziwiony ???
  tego jest dużo więcej  A tu coś o zbrodniarzach z Polski

  //Jugosławii nie ma już na mapie ; w Serbii rodzą się potworki popromienne,
  a polskie wojsko i polska policja strzela do Serbów //
  //Polacy razem z wojskami NATO mordowali Serbow//

  nieco wcześniej było że nawet do dzieci

  Wystarczy czy jeszcze więcej
  pzdr.
 • @Husky 01:24:56
  http://zygumntbalas.neon24.pl/post/139868,co-sie-dzieje-w-niemczech-25-08-2017#comment_1408694
 • @Krzysztof J. Wojtas 21:26:29
  1
  To nie jest prywatna korespondencja tylko publiczne forum, wiec kazdy wpis jest otwarty na inny wpis.
  2.
  Zamiast rzucac oskarzenia i epitety, to prosze raczej uzasadnic swoja opinie. Bo bez podania zrodla swojej wiedzy jest pan opiniodawca , ktoremu zlote mysli wylauja z kapelusza.
  3.
  Rusofilem jest przede wszystkim Pawel Jasienica, ktorego cytuje. Widac nie mogl znalezc innych dokumentow.
  4.
  Dobrze by bylo, zeby pan jeszcze poczytal sobie o Konwencji Genewskiej i traktowaniu jencow.
  5.
  Ani moja, ani pana opinia nie powinna byc oparta wylacznie na emocjach, bo jestesmy powaznymi ludzmi a nie pijakami pod budka z piwem.
  6.
  Pozwole sobie powolac sie na "rusofilke" Violette Wiernicka, ktora zebrala dokumenty w ksiazce pt." Rosjanie w Polsce: czas zaborow 1795-1915"
  Dosc szeroko przedstawia autorka dokumenty, korespondencje istosunki polsko-rosyjskie w czasie i po zaborach.
  [Szczegolnie polecam prywatna koresponcdencje Tadeusza Kosciuszki z carem rosyjskim Aleksandrem I.]

  Violetta Wiernicka: "Rosjanie w Polsce"
  Rusofilskie wydanie w wyzwolonej Polsce :
  Bellona Spolka Akcyjna Warszawa 2015.
  Widac w Warszawie pelno rusofilow. Trzeba zglosic dr. Pawlowowicz.

  7.
  Mocno zaluje ze pan Wojtas nie slyszal o Aleksandrze I.

  Musze jeszcze dodac, ze studenckie lata spedzalam w szalenie rusofilskiej Bibliotece Jagiellonskiej skad czerpalam wiedze o swiecie.
  Dodatkowa wiedze o swiecie i historii narodow przyniosla praktyka zawodowa i 3 dyplomy uniwersyteckie uzyskane na zachodnich- nie bardzo rusofilskich uczelniach.

  Dlatego z wielkim poblazaniem czytam amatorskie opinie, ktorych zadaniem jest cenzurowanie dokumentow historycznych.
 • Swiat wedlug Kowalskiego
  Panu Kowalskiemu naleza sie graulacje.
  Nie tylko za uczciwy tytul swojego blogu.
  Swoim bardzo pouczajcym artykulem zdobyl sobie wielu czytelnikow czym wzmocnil popularnosc swojego blogu i NEONu.
 • @Husky 01:24:56
  re: polonofobia?

  Czesi, Wegrzy, Rumuni, Bulgarzy (czlonkowie NATO) odmowili udzialu w zbrojnej interwencji w Jugoslawii. Polacy to znane serbofoby.

  Wyobrazam sobie reakcje roznych huskich gdyby serbski kontygent pomagal Amerykanom oderwac Krakow od Polski.

  Polonofobia pana Gadowskiego:
  Po co utworzono sztuczne państwo Kosowo? - YouTube

  Gadowski
  https://www.youtube.com/watch?v=FDrdrARNASg

  Slowianofobia w Polsce?

  Jak podżegano do agresji na Jugosławię – Prawy.pl

  http://prawy.pl/5390-jak-podzegano-do-agresji-na-jugoslawie/

  Ladna dyskoteka, ciekawe piosenki

  POLSCY ŻOŁNIERZE W KOSOWIE, część 1 - YouTube

  cudne - Ukraincy z Polakami na serbskiej ziemi (bez serbskich wiz)

  https://www.youtube.com/watch?v=zdoPnP6gcVI

  Kosovo 1999 r.-18 BBD-SZ. - YouTube

  https://www.youtube.com/watch?v=lSy50cO12-M

  Polska Jednostka Wojskowa KFOR KOSOVO GOTOVUŚA 1999 18 bdsz - YouTube

  https://www.youtube.com/watch?v=-vhCZie_Qv8

  PJW KFOR KOSOVO 1999 18 bdsz ŚTRPCE - YouTube

  https://www.youtube.com/watch?v=WRCR4Jg333U

  Serbowie mordowani na nerki
  How Kosovo Serbs were butchered for organs - YouTube

  https://www.youtube.com/watch?v=d2QMm0VpJyQ

  Odprawa policji wojskowych w Kosowie. Trzeba pomagac islamistom

  http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/18247?t=Odprawa-policji-wojskowych-w-Kosowie

  American about Serbs - The truth about Kosovo-Independence - Y…
  (tez jakis Jankes- polonofob )

  https://www.youtube.com/watch?v=qNLoluBOpXQ

  Kogo broni polskie wojsko w Kosowie:

  Srebrenica. Co robiono Serbom, przed masakrą na muzułmanach? - Wykop.pl

  Zdjecia pomordowanych Serbow w Srebrenicy

  http://www.wykop.pl/ramka/937033/srebrenica-co-robiono-serbom-przed-masakra-na-muzulmanach/

  Artykuły - Przegląd Prawosławny - naturalnie polonofoby

  http://www.przegladprawoslawny.pl/articles.php?id_n=2012&id=8

  Serbski generał w polskim więzieniu | AUTONOM autonomiczni nacjonaliści nowoczesny nacjonalizm AN

  Polska serbofobia czy slowianofobia?

  http://www.autonom.pl/?p=1924

  Polacy szturmem odbili sąd z rąk Serbów - Świat - rp.p
  slowianofobia?

  http://www.rp.pl/artykul/107943-Polacy-szturmem-odbili-sad-z-rak-Serbow.html#ap-5

  W ten sposob polskie wojsko, broniac wahabitow przed Serbami , pomoglo otworzyc droge islamistom do Europy.
 • @Tiamat 06:29:15
  //Polacy razem z wojskami NATO mordowali Serbow//

  i co dalej ?
  jakiś dowód na to że Polacy mordowali
  ile ofiar i gdzie

  Wpisując to w wyszukiwarce znajduje jedną odpowiedź, przekierowaną na wpis pani ekspert.
  Pewnie google kłamie
 • @zygmuntbialas 23:29:18
  Swego czasu też pan stwierdził, że w pełni popiera poglądy Tiamat.

  To, że niektóre środowiska, raczej niewiele mające wspólnego z polskością, próbują doprowadzić do powszechnej rusofobii stosując metody zakłamania, nie oznacza, że uczciwy człowiek może stosować równie podłe metody.
  A Pan to usprawiedliwia. Tym samym staje się im równy. Podanie fałszywych informacji o Polakach przez takich "rusofilów", pobudza do rusofobii.
  Przestałem u Pana komentować i myślę, że lepiej będzie nie podtrzymywać kontaktów. Mnie pańskie poglądy już nie interesują; zdanie sobie wyrobiłem.
 • @Husky 08:23:18
  Za probe przedstawienia kto i kogo i jak mordowal w Iraku (chodzilo o zolnierzy amerykanskich) skazano Chelsea Manning na 35 lat wiezienia.
  Pod presja publiczna drastycznie zmniejszono kare.
  Ale armia amerykanska tez nie chce podac ilosci ofiar w Iraku, Libii, Afganistanie... Haiti..

  Ne przypominam sobie, zeby Amerykanie podawali dokladna ilosc zamordowanych w Afganistanie czy Iraku. I napewno nie pokazywano kto kogo trafil z dronu. Ani nawet nie podano, kto osobiscie zrzucal bomby kasetowe na obiekty cywilne..
  Mattis, nazwany "mad dog" za ludobojstwo w Mosulu, opowiedzial, ze "w wojnie musza byc ofiary - to calkiem naturalne".

  No wiec nie wierze, ze sie jakakaolwiek grupa wojskowa przyzna do tego ilu cywilow zabila. Bo przede wszystkim zabijanie cywilow jest przestepstewm wojennym.

  Nie inaczej w Kosowie.
  Ale odpowiedzi jakiejs blizszej moglby udzielic gen. Petelicki. Gdyby mogl. Razem z filmem o Gromie w Kosowie - zniknal i general.
  Powyzsze filmy nie ja robilam, tylko polscy zolnierze. I na zalaczonych filamch i w tekstach widac wyraznie, ze to nie swiete Mikolaje przyjechaly do Kosowa, tylko uzbrojeni po zeby zolnierze. I po cos maja te bron. I jej uzywaja. I wiadomo przeciwko komu. Sami o tym opowiadaja!

  Chyba, ze w kaburach maja zadekowane cukierki, ktore rozdaja dzieciom

  Uwazam pytanie za troche dziwne biorac pod uwage, ze zolnierze polscy przyznaja sie, ze sa na misji bojowej.
  Nie wiem co na to Polska konstytucja, bo Polska nigdy nie byla w wojnie z Jugoslawia. Zbrojne okupowanie kraju przez obce czynne armie jest nielegalne.
  No wiec co robia teraz w czasie pokoju uzbrojone polskie wojska w Kosowie???
  Moze pilnuja roznych "biznesow" ?

  "Polscy żołnierze i policjanci w Kosowie są niezbędni" - Służby mundurowe - rp.pl

  Co to znaczy "grupa bojowa?"

  Polski kontyngent liczący około 230 osób wchodzi w skład Międzynarodowej Grupy Bojowej Północ...

  http://www.rp.pl/artykul/1000983--Polscy-zolnierze-i-policjanci-w-Kosowie-sa-niezbedni-.html#ap-1

  Polscy zolnierze sa nie tylko w Kosowie:

  Lewy żołd za urlop

  http://wyborcza.pl/1,76842,5013658.html

  Polki są sprzedawane do Kosowa – Prawy.pl

  http://prawy.pl/10021-polki-sa-sprzedawane-do-kosowa/

  A film Gromu z Kosowa akurat zniknal z internetu. Razem z gen. Petelickim
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:19:45
  Ktore z tych polskich filmow nakreconych przez polskich zolnierzy i polskich tekstow publikowanych w polskich mediach sa flaszywe??
 • @Husky 12:31:19
  Powiem tak jak pewien "mędrzec" z Krakowa

  BINGO!!!
 • @Husky 12:31:19
  Trzeba już być bezczelnym chamem i trutniem, by tak odzywać się do kobiety!

  Szanowny Adminie, skasuj wpis Husky'ego!

  Pani Tiamat ma mniej niż 10 dyplomów i mniej niż 5 uczelni ukończyła. Ale ma ogromną wiedzę i trzeba mieć dużo tupetu i złej woli, by tego nie docenić, nawet jeśli poglądy są inne.
 • @zygmuntbialas 16:22:04
  "Z obfitości serca usta mówią." (Mt 12 :34 BT )
 • @zygmuntbialas 16:22:04
  Może mieć jedną szkole ale kłamać bezczelnie nie musi.Jeśli ma wiedzę na temat zbrodni Polskich żołnierzy na Serbach to niech odpowie.Jeśli nie to jest zwykła kłamczucha i tyle. Czy to jest chamstwo. Jeśli tak to czym jest tą potwarz wobec innych Polaków.
  A pan to adwokat Tiamat Panie Zygmuncie.
  Ten komentarz był do Tiamat
  Zdrowia
 • @Husky 17:12:38
  Nie jestem adwokatem pani Tiamat, ale ogromnie ją szanuję za jej przenikliwość i wiedzę. Wiem o tym, że o pewnych sprawach, np. o uchodźcach, nikt nie pisze w Polsce tak jak ona. Nikt nie pisze, bo mu wiedzy brak, rozsądku i odrobiny serca i odwagi.

  Nie będę szukał faktów na potwierdzenie tego, co pisze Tiamat. Tylko zapytam, co robią polscy żołnierze na terenach b. Jugosławii? - Dają dzieciom cukierki? - Niektórzy na pewno myślą, że są bohatyry, a są po prostu okupantami.
 • @zygmuntbialas 17:27:19
  Szanowny Panie Zygmuncie.
  Czy jako Polak jako polski patriota może Pan sobie pozwolić na prostackie bezpodstawne oskarżenia wobec było nie było polskich żołnierzy, którzy ryzykując życie są na misji i zostają oskarżenie o zbrodnie i to przez JEDNĄ osobę.
  Nie ma w sieci i nie znajdzie Pan nigdzie takich oskarżeń bez pokrycia, rzucone tak sobie.
  By co ?
  By zaistnieć .
  Manipulacje jakich dopuszcza się p.Tiamat są obrzydliwe i to dotyczy nie tylko "sprawy" misji żołnierzy.
  Już wcześnie oskarżyła Polaków o rozstrzelanie "bezbronnych" bolszewików co jest też prostackim kłamstwem.
  Pisał to już tu Pan Wojtas.
  Mogę Panu tu wkleić wiele innych klamstow,manipulacji i pomówień wobec Polaków.Tylko co to da.Przecież i tak zwlasza na Pańskim blogu do zadawania nawet takich pytań Pan nie dopuści.Jest tyło jedna prawda.
  Tą prawda to jest to co pani Tiamat napiszę.Koniec -kropka.Zero sprzeciwu.Zero dyskusji boś cham.prostak i idiota.
  Więc pytam jak człowieka.
  W jakim celu to robi ta Pani
  W jakim celu.
  Czy chwalenie się swoim wykształceniem ma to usprawiedliwić.Czy inni to idioci i czekają na to co zostanie im tu przekazane przez wyrocznie.
  Za debili ma innych.
  Czy tak ciężko było Jej napisać tak mam na te zbrodnie niezbite dowodu i macie je tu czarno na białym.
  Gdzie one są
  Gdzie

  Pozdrawiam
  Zdrowia
 • @Husky 17:51:45
  Pani Tiamat odpowiedziała na zarzuty:

  "Rusofilem" jest przede wszystkim Pawel Jasienica, ktorego cytuję. Widac nie mogl znalezc innych dokumentow.

  Dobrze by bylo, zeby pan jeszcze poczytal sobie o Konwencji Genewskiej i traktowaniu jencow.
  (...)
  Pozwole sobie powolac sie na "rusofilke" Violette Wiernicka, ktora zebrala dokumenty w ksiazce pt." Rosjanie w Polsce: czas zaborow 1795-1915"
  Dosc szeroko przedstawia autorka dokumenty, korespondencje istosunki polsko-rosyjskie w czasie i po zaborach.
  [Szczegolnie polecam prywatna koresponcdencje Tadeusza Kosciuszki z carem rosyjskim Aleksandrem I.]

  Violetta Wiernicka: "Rosjanie w Polsce"
  Rusofilskie wydanie w wyzwolonej Polsce :
  Bellona Spolka Akcyjna Warszawa 2015.
  Widac w Warszawie pelno rusofilow. Trzeba zglosic dr. Pawlowowicz".
 • @zygmuntbialas 17:58:21
  Szanowny Panie
  Panie Zygmuncie
  To nie Jasienica napisał że Polscy żołnierze mordowali Serbów, tylko to napisała Pani Tiamat.
  Na Pana blogu.Już wtedy zadałem to pytania.gdzie dowodu na to gdzie.Nie odpisała a teraz ponownie to zrobiła.

  Więc zadałem kolejne proste pytanie. Proszę nam to udowodnić.
  W jaki sposób to zależy od p.Tiamat.To nie my mamy szukać dowodów ale ta osoba co pomawia.
  Raz jeszcze pozdrawiam
  Zdrowia.
 • @Husky 18:05:50
  "... to napisała Pani Tiamat. Na Pana blogu". -

  --- Tak, na moim blogu, więc nie wiem po co przenosić rzecz tutaj. Tam była wojna. Ot, fragment z relacji w prasie: "Do akcji znowu wkroczyli komandosi GROM-u - odbili zakładników. Szczegółów tej operacji nie znamy, ponoć walka była krótka, krwawa, z bliskiego dystansu i jednostronna - Serbowie zostali zabici".
  A więc tam była wojna i trzeba sobie postawić pytanie, co tam robili polscy żołnierze.
 • @zygmuntbialas 18:38:30
  //Szczegółów tej operacji nie znamy//
  //Odbijali zakładników//

  No właśnie.
  Co robią tam Polscy żołnierze.
  Są na misji wysłani przez legalny rząd.
  Od 1953 roku w ponad 80 misjach i operacjach pokojowych organizowanych przez ONZ, OBWE i NATO uczestniczyło ponad 100 tysięcy polskich żołnierzy i pracowników cywilnych wojska. Pierwsze zwarte jednostki Wojska Polskiego pojawiły się w misjach wojskowych na szeroką skalę w 1973 roku podczas operacji UNEF II w Egipcie. Obecnie polscy żołnierze uczestniczą w trzech misjach: PKW Afganistan, PKW KFOR (w Kosowie) i PKW EUFOR/MITT (w Bośni i Hercegowinie).


  Co tu dodać
  Polecam :
  http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/9501?t=Polscy-zolnierze-od-60-lat-na-misjach
  http://www.unic.un.org.pl/misje_pokojowe/polacy.php
 • @zygmuntbialas 18:38:30
  W momencie rozpoczęcia misji w skład KFOR wchodziło 50 000 żołnierzy z 30 państw, zarówno członków NATO, jak i niezrzeszonych. Wśród krajów, które wysłały do Kosowa najwięcej żołnierzy znajdują się m.in. Wielka Brytania (19 000 żołnierzy), Stany Zjednoczone (7 000), Francja (7 000), Niemcy (6 000),Włochy (5 000), Rosja (ok. 3 000), Holandia (2 000), Ukraina (1 300) i Hiszpania (1 200) [1]. Swoje wojska wysłały również państwa członkowskie NATO: Belgia, Bułgaria, Czechy,Dania, Estonia, Grecja, Islandia, Kanada, Litwa, Luksemburg, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Turcja i Węgry. Udział w KFOR biorą również wojska z państw niebędących członkami NATO, w tym Argentyna, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Finlandia, Gruzja, Irlandia, Maroko, Malezja, Szwecja,Szwajcaria oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

  KFOR podzielony jest na cztery wielonarodowe brygady. Każda z nich odpowiada za określony rejon prowincji, ale wszystkie podlegają dowódcy KFOR.
 • @Husky 18:49:21
  Niemcy tez byli wysylani przez legalny rzad!

  A i sam minister Sikorski wyslal polskie wojsko do Jugoslawiii i obiecywal kontrakty.
  Widac sa takie kraje, w ktorych minister od dyplomacji LEGALNIE moze dysponowac wojskami do celow innych niz dyplomatyczne.
  Wojna ani w Jugoslawii ani w Iraku czy Libii nie byla legalna, bo nie byla zatwierdzona przez Rade Bezpieczenstwa ani sejm.
  Zadziwiajace, ze awantura w Syrii i Libii tez byla traktowana jako "misja". Podobnie jak w Czadzie i Mali!

  Ja juz nie wspomne, ze NATO zostalo powolane w 1948 roku do celow wylacznie obronnych.
  Wojny nie zadeklarowane - sa wojnami nielegalnymi. Wysylanie wiec wojsk na takie "misje' jest nielegalne.
 • @Tiamat 21:21:25
  Widzę że na zadane pytanie o dowodach na zbrodnie Polski żołnierzy na serbskich cywilach nigdy nie otrzymam,to zadam pytanie. Skoro KFOR jest tam nielegalnie to co w takim razie robią tam rosjanie w ramach tej misji..
  Jak pani skomentuję fakt że w dn. 6 września 1999 to właśnie rosjanie zastrzelili trzech.....
  Serbów.
  Czy była to zbrodnia ?
 • @Tiamat 21:21:25
  Na koniec jeszcze jedno
  Jeśli poczuła się pani urażona moim wcześniejszym komentarzem to przepraszam.
 • Nie jestem znawcą obecnej Rosji..pisze Autor...
  ..i tu powinien odlozyc pioro:-)))))) ale wzion sie i napisal... mimo ze nie jest znawca, napisal zatem z niczego, czyli ze samej glowy:-))))

  Pani Tiamat....sa ludzie, ktorych niczego nauczyc sie nie da..tylko dlatego ze uni wiedzom lepi....
  To sa ludzi z tzw cywilizacji polskiej tzn sarmackiej:-)))))
  Dla nich Historia - to tylko to co sie im . podoba wg wlasnego gustu i uznania:-))))

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31